زگیل تناسلی و روش‌های درمان آن

زگیل تناسلی و روش‌های درمان آن

زگیل تناسلی چیست؟

شایع ترین نوع زگیل است که جزء شایع ترین بیماری های عفونی STD (آمیزشی ) شناخته می شود . این نوع زگیل ها صرفا در نواحی اندام های تناسلی و مقعد به وجود می آیند و از طریق تماس مستقیم پوست با پوست آلوده و از طریق روابط جنسی میان افراد منتقل می شود .
زگیل های تناسلی علاوه بر نواحی تناسلی و مقعد در نواحی دهان ، زبان ، لب ها و گلو هم می توانند به وجود بیایند که ناشی از ارتباط جنسی دهانی است .

این نوع زگیل ها می توانند باعث ایجاد خارش ، سوزش و رطوبت شوند . همچنین این نوع زگیل ها می توانند در نواحی داخلی بدن مانند دهانه ی رحم ،داخل واژن ، گلو و دهان رشد کنند .

روش های درمان زگیل تناسلی:

اغلب زگیل ها پس از گذشت مدت زمانی در حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه به صورت خود به خود ناپدید می شوند و آثاری از آنها باقی نمی ماند ولی برخی دیگر از زگیل ها نیاز به درمان و مداخلات پزشکی دارند و برای جلوگیری از انتقال و گسترش عفونت باید تحت مداوا قرار بگیرند . از طرف برخی زگیل ها مانند زگیل های تناسلی به شدت سرایتی هستند و در صورت به وجود آمدن حتما باید درمان فوری آنها را آغاز کرد .
روش های درمانی متعددی برای درمان انواع زگیل وجود دارد که در ادامه با این روش ها آشنا خواهیم شد:
زگیل تناسلی

درمان با لیزر

لیزر درمانی موثرترین و قطعی ترین نوع درمان برای از بین بردن انواع زگیل است . در این روش درمانی با تاباندن اشعه ی لیزر بر روی زگیل ها می توان بافتهای آسیب دیده را از بین برد .

درمان جراحی

در این روش به وسیله ی انجام عمل جراحی زگیل ها به طور کلی برداشته می شود . این روش مختص موارد خاص است .

درمان با کرایوتراپی

کرایوتراپی ( منجمد کردن ) از موثرترین و آسان ترین روش ها برای از بین برد زگیل هاست . در این روش با استفاده از موادی مانند نیتروژن مایع زگیل ها را در دمایی بسای سرد و تحت حرارت بسیار پایین از بین می برند .

سوزاندن

از متداول ترین روش های از بین بردن انواع زگیل است که به وسیله ی جریان برق زگیل ها را از ریشه می سوزانند .

درمان دارویی:

برای زگیلهای کوچک و منفرد درمان با محلولپودوفیلین و پماد الدارا
زگیل تناسلی

روش های مختلف درمان زگیل تناسلی در مردان

1- پودوفیلین

پودوفیلین یک ترکیب شیمیایی است که روی محل آلوده مالیده می شود و معمولا برای درمان زگیل تناسلی خفیف به کار می رود ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل تناسلی که باید به مدت یک ماه تا سه ماه مالیده شود، استفاده از آن را محدود کرده است.

2- درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر باعث تبخیر و پخش زگیل در جاهای سالم می شود و همچنین به علت هزینه بالا، به عنوان خط اول درمان زگیل تناسلی توصیه نمی شود.

3- استفاده از کوتر و جراحی برای برداشتن زگیل تناسلی

گاهی از بین بردن زگیل تناسلی با جراحی انجام می شود. روش های جراحی به علت ماهیت عود کننده زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران نمی باشد. معمولا اگر زگیل تناسلی خیلی بزرگ باشد، جراحی زگیل تناسلی در بیمارستان انجام می شود.

4- پماد ایمی گومید

پماد ایمی گومید که به علت اثر ضعیف آن که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل می کند و خیلی مؤثر در درمان نمی باشد

5- فریز کردن زگیل تناسلی

امروزه کرایوتراپی به دلایل زیر بهترین، آسانترین، کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش درمان زگیل تناسلی آقایان و زنان می باشد.
 در یک جلسه و در برخی 5-10 دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد.
 باعث پخش زگیل تناسلی نمی شود.
 نیاز به تکرار درمانی نیست.
 از نظر زیبایی محل پوست آلوده نسبت به روش های دیگر حداقل آسیب بافتی را دارد.
 سرپایی و با حداقل درد و تحریک محل نسبت به روش های دیگر می باشد.
و لذا نکات فوق باعث شده است که امروزه درمان زگیل تناسلی مردان با کرایوتراپی به عنوان خط اول درمان زگیل تناسلی در بسیاری از مراکز درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.
سعی کنیم که به ویروس HPV گرفتار نشویم. درمان آن سخت و پرهزینه است. تشخیص و درمان صحیح نیازمند معاینه دقیق توسط پزشک و درمان سریع میباشد.
زگیل تناسلی محدود به ناحیه تناسلی نیست. ویروس HPV چهار ناحیه از بدن را مورد هدف قرار میدهد: دستگاه تناسلی، مجرای ادراری و مثانه، حفره دهان، ناحیه مقعد و داخل راست روده. این ویروس به راحتی و خیلی به آسانی به فرد مقابل منتقل می شود و جهت انتقال آن تماس پوستی کافی است.
فردیکه دارای زگیل در ناحیه دهان است، به راحتی توسط رو بوسی این ویروس را به دیگران منتقل می کند. از رو بوسیهای بی مورد و تماسهای جلدی ناخواسته اجتناب کنیم. واکسن این ویروس که در کشور ما است از ابتلا به ۴ نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ جلوکیری می کند. نحوه پراکندگی و ابتلا به این ویروس در کشور ما بسیار متفاوت از اروپا و آمریکا است.
کاندوم از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری نمی کند. در یک سال اول پس از ابتلا به زگیل تناسلی هر سه ماه به پزشک مراجعه تا با وسایل مخصوص درشت نمائی تمامی نقاطیکه احتمال آلودگی آنها وجود دارد بررسی و زگیلها از بین برده شوند. این اقدام در جلوگیری از عود بیماری بسیار مؤثر است.
هرنوع خونریزی از مجرای ادرار و واژن را به پزشک اطلاع دهید. خانمهائیکه دارای زگیل تناسلی واژن هستند ممکن است پس از رابطه جنسی دچار خونریزی و یا لکه بینی شوند. زگیلهای مجرای ادرار ممکن است باعث ادرار خونی می شوند ممکن است بدون ادرار کردن یکی دو قطره خون از مجرای ادرار خارج می شود. هر گونه زخم در ناحیه تناسلی، اطراف مقعد، کشاله ران، دور لبها و داخل دهان را به پزشک گزارش کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 19 =